Twenty Sixteen - en to it translation catalogue (64 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
it: Twenty Sixteen è una versione modernizzata di un modello di WordPress molto popolare con una testata orizzontale e una barra laterale destra opzione che funziona perfettamente per blog e siti web. I colori possono essere personalizzati con belle combinazioni predefinite, è basato su una griglia fluida armoniosa che utilizza un approccio ottimizzato per cellulari e tablet, ed è impeccabile in ogni dettaglio. Twenty Sixteen renderà il tuo WordPress bello su qualsiasi dispositivo.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Modifica<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Leggi tutto<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
it: Rosso

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
it: Un commento su &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
it: Cerca:

en: Footer Primary Menu
it: Menu primario nel piè di pagina

en: Footer Social Links Menu
it: Menu social nel piè di pagina

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
it: I widget aggiunti qui appariranno nella tua barra laterale.

en: Featured
it: In evidenza

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Sembra che non siamo riusciti a trovare ciò che cercavi. Forse una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non vi è nulla che corrisponda ai tuoi criteri di ricerca. Prova di nuovo utilizzando altre parole chiave.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Inizia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: View all posts by %s
it: Vedi tutti gli articoli di %s

en: Author:
it: Autore:

en: Previous post:
it: Articolo precedente:

en: Next post:
it: Articolo successivo:

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Search Results for: %s
it: Risultati ricerca per: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
it: Tag

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
it: Pubblicato il

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Lascia un commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
it: Formato

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
it: Autore

en: Yellow
it: Giallo

en: Gray
it: Grigio

en: Dark
it: Scuro

en: Secondary Text Color
it: Colore secondario del testo

en: Default
it: Predefinito

en: Main Text Color
it: Colore principale del testo

en: Page Background Color
it: Colore di sfondo della pagina

en: Link Color
it: Colore dei link

en: Base Color Scheme
it: Schema colore di base

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it: Twenty Sixteen ha bisogno della versione 4.4 di WordPress. Tu stai usando la versione %s. Per favore aggiorna e riprova.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
it: <span class="meta-nav">Pubblicato in</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
it: Dimensione reale

en: Pages:
it: Pagine:

en: Next Image
it: Immagine successiva

en: Previous Image
it: Immagine precedente

en: Skip to content
it: Salta al contenuto

en: collapse child menu
it: chiudi i menu child

en: expand child menu
it: apri i menu child

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
it: Attivo

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
it: Attivo

en: Content Bottom 2
it: Contenuto al fondo degli articoli o delle pagine - 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
it: Appare al fondo del contenuto degli articoli o delle pagine.

en: Content Bottom 1
it: Contenuto al fondo degli articoli o delle pagine - 1

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Social Links Menu
it: Menu link ai social

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Proudly powered by %s
it: Funziona grazie a %s

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: Un pensiero riguardo &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri riguardo &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
it: Pagina

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Pare che non sia stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
